Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES
  • Świątniczanie zdobywali również przestworza i byli w tym niezwykle dobrzy. Historie ciekawe, wzruszające i tragiczne. Nowa wystawa będzie już wkrótce dostępna.

  • Organizujemy warsztaty bronioznawcze dla dzieci i młodzieży. Tylko u nas poczujesz się jak husarz w pełnym uzbrojeniu

  • Kilku świątniczan na przełomie XIX i XX pracowało nad stworzeniem języka ermińskiego.O szczegółach i inspiracjach w artykule : ERMIA CZYLI ŚWIĄTNIKI.

  • urodził się i wychował w Świątnikach Górnych. Jego lotniczą karierę przerwała nagła śmierć w katastrofie, która do dziś stanowi niewyjaśnioną zagadkę polskiego lotnictwa..

  • Lokalne zakłady słynęły głównie z wyrobu zbroi husarskich i oporządzenia ochronnego, ale w dużym stopniu również jako zakłady szabelnicze wytwarzające bardzo dobrej jakości broń białą.

Wirtualne zwiedzanie

 

Tematy zajęć:
Kłódkarstwo i ślusarstwo

Uczestnicy zajęć poznają rodzaje kłódek: od tych najstarszych i zarazem najprostszych w wykonaniu po piękne „filarówki” i „sekretne”. Poznamy narzędzia do wyrobu kłódek (sztanca, bukfel, imadło) oraz sposób ich wytwarzania, ich specyficzne nazwy oraz miejsca, do których światniączanie docierali ze swymi wyrobami. Dowiemy się, jak dzięki kłódkarstwu kształtowała się świątnicka historia, język oraz kultura.

Wiek uczestników: szkoła podstawowa klasy 0-VI,

Husaria i płatnerstwo świątnickie

Zajęcia dotyczą dziejów najsłynniejszej w historii Polski formacji wojskowej – husarii. Świątniccy rzemieślnicy przez ponad dwa wieki wytwarzali poszczególne części husarskiego uzbrojenia. Możliwość przymierzenia elementów ochronnych XVII-wiecznego żołnierza pozwoli na moment przenieść się w czasie. Od pancerza począwszy, na szabli i słynnych skrzydłach skończywszy, będziemy poznawać historię „skrzydlatych rycerzy”, która do dziś rozpala wyobraźnię młodych ludzi.

Wiek uczestników: szkoła podstawowa klasy V-VI,

Historia świątników katedry wawelskiej

Zajęcia są związane z historią stróżów królewskiej katedry na Wawelu, zwanych świątnikami lub klucznikami wawelskimi. Poznamy najstarsze materiały i dokumenty związane z tym specyficznym zawodem, dowiemy się, jakie obowiązki mieli świątnicy i jakie przywileje należały im się z racji posługi. Zajęcia przybliżą też historię symboli narodowych, których do dziś strzeże katedra (Włócznia św. Maurycego, relikwiarz Gwoździa Pańskiego, Dzwon Zygmunta), a przez wieki straż nad nimi trzymali świątnicy wawelscy. Poznamy anegdoty, historie oraz opowieści z dawnego życia Wawelu i katedry.

Wiek uczestników: szkoła podstawowa klasy V-VI,

 

Maksymalna liczba osób w grupie: 30

Czas trwania około: 1,5 godz. - długość zajęć można skrócić lub przedłużyć. Tematów na pewno nie zabraknie.

Cena biletu: wolne datki

Miejsce: ekspozycja muzeum  

Zapraszamy do kontaku.


  

 
 
 
 
 
TOP